Oszukujemy profesjonalny alkomat, używany przez policję. Czy uda się oszukać alkomat ?

„Komenda powiatowa Policji, wydział ruchu drogowego. Proszę o przygotowanie dokumentów i zapraszam do radiowozu w celu przeprowadzenia badania alkomatem” – zapewne wielu z Was usłyszało podobne zdanie padające podczas „spotkania” z drogówką. Czy poczuliście odrobinę niepewności, uświadamiając sobie, że przecież kilka godzin temu wypiliście małe piwo do obiadu, pół lampki szampana ze szwagrem u cioci na imieninach albo zjedliście tort domowej roboty z ciasta nasączanego wódką? Jeśli tak, to zapewne pierwsze co pomyśleliście to „co zrobić, żeby policyjny alkomat nic nie wykazał, a może jak go oszukać ?”. W internecie można znaleźć mnóstwo portali, na których to „bajkopisarze” wymyślają sposoby, jakie mogą wpłynąć na prezentowany wynik przez policyjny alkomat. Niestety żadne opisane przez nich rozwiązania nie są skuteczne, o czym możecie się Państwo przekonać, czytając poniższy artykuł. Alkomatu się nie da oszukać.

Kawa magicznym rozwiązaniem problemu ?

Przeglądając sieć w poszukiwaniu absurdów dotyczących przechytrzenia alkomatu, trafiłem na post delikwenta, który twierdzi, że wypicie filiżanki mocnego espresso eliminuje alkohol z naszego organizmu i alkomat zawsze wskazuje zera. Niestety, nie ma się co łudzić – kawa nie ma żadnych substancji, które pozwalałyby na zneutralizowanie cząsteczek alkoholu z naszej krwi.

Podobno równie magiczne moce ma odświeżacz do ust, Mentosy, TicTac’i, węgiel medyczny czy zwykłe cukierki. Jednak zdecydowanym hitem, jaki udało mi się znaleźć, jest… ocet ! Wyobrażacie sobie, siedząc w domu, wypić jedno, drugie, trzecie i czwarte piwo, następnie skosztować szklankę octu, a po tym wszystkim wsiąść za kółko? Totalna głupota ! Pomijając fakt, że ten czyn spełnia znamiona przestępstwa z artykułu 178a Kodeksu Karnego to osoba, która codziennie spożywałaby dowolną ilość alkoholu, a później przepijała to szklanką czystego octu, narażona byłaby na poważne problemy zdrowotne, gdyż nadmiar octu, podobnie jak alkohol, działa niczym trucizna na nasz organizm. Mogłoby u niej dojść do skomplikowanych uszkodzeń wątroby oraz innych narządów wewnętrznych wspomagających trawienie.

Próbując się ratować, można tylko pogorszyć sprawę.

Chcąc zneutralizować alkohol z wydychanego powietrza, można wpaść z deszczu pod rynnę. Pamiętajmy, że zapalenie papierosa tuż przed dokonaniem pomiaru może spowodować wyświetlenie na alkomacie błędnego, niekorzystnego dla nas wyniku. Ponadto istnieje duże prawdopodobieństwo, że „dmuchając” zaraz po wypaleniu papierosa, uszkodzimy sensor alkomatu, a w najlepszej sytuacji go rozkalibrujemy. Zażywanie środków służących do odświeżania jamy ustnej również jest złym pomysłem, gdyż niektóre z nich mają w swym składzie alkohol, przez co prezentowany wynik będzie automatycznie wyższy, niż powinien.

Co zrobić, jeśli alkomat coś wykrył ?

Zdarza się, że podczas kontroli i przeprowadzania badania alkomatem pada wynik wskazujący na spożycie alkoholu. Jeżeli jesteś pewny, że nic nie piłeś ani dzisiaj, ani wczoraj, a np. zjadłeś cukierka z alkoholem, używałeś odświeżacza do ust czy zażyłeś krople żołądkowe, wówczas przekaż tę informację funkcjonariuszowi. Ma on bowiem obowiązek przeprowadzenia kolejnego badania w ciągu 15 minut od zakończenia poprzedniego pomiaru. Praktycznie w każdym takim przypadku drugi test wykazuje 0,00 promila. Jeżeli mielibyście jakiekolwiek wątpliwości dotyczące prawidłowości działania policyjnego alkomatu lub po prostu chcielibyście się przejechać na tylnym fotelu radiowozu zawsze macie prawo żądać przejażdżki na badanie krwi.

Jedyna skuteczna metoda.

Ostatecznych prób przechytrzenia alkomatu podjęli się nawet Adam i Jamie ze słynnego amerykańskiego programu popularno-naukowego „Prawda czy fałsz – pogromcy mitów”. Oni również nie znaleźli żadnej działającej metody na oszukanie testera trzeźwości. Wniosek nasuwa się sam – jeśli chcesz zobaczyć 0,000 promila na wyświetlaczu policyjnego alkomatu, przed podjęciem decyzji o prowadzeniu pojazdu wykonaj test domowym alkomatem. Reasumując zawarte, tu informacje pamiętajcie, że lekceważąc je, narażacie się na dodatkowe koszty związane z serwisowaniem oraz kalibracją Waszego alkotestera, a stosując którąkolwiek z “magicznych” sztuczek przed pomiarem alkomatem drogówki i tak nie zaniżycie wyniku.

Zapraszamy do naszego sklepu z alkomatami www.alkopatrol.pl i polecamy dokładne alkomaty osobiste z platynowymi czujnikami elektrochemicznymi np. Alcofind PRO X-5 PLUS lub PROMILER AL-8000 SILVER.