Zapewne wielu z Was spotkało się kiedyś z hasłem „alkomat bez kalibracji”, czy to w znanej sieci sklepów z elektroniką, czy sklepie internetowym z alkomatami. Alkomaty te zachwalane są przez sprzedawców, którzy zapewniają o ich nieomylności, dokładności i szybkości pomiarów występujących niezależnie od stanu zużycia alkomatu. Pojawia się pytanie – czy to naprawdę możliwe? Odpowiedź jest prosta – TAK ! Istnieje alkomat bez kalibracji.
Już ochłonęliście po przeczytaniu pierwszego akapitu? Poczuliście się oszukani przez Waszych aktualnych serwisantów, że kazali Wam kalibrować je co pół roku płacąc za to duże pieniądze? Prawda jest taka, że profesjonalny alkomat, wymaga przeprowadzania regularnych przeglądów technicznych, abyście mieli pewność, że prezentowane przez niego wyniki są w 100% poprawne. Każdorazowa propozycja sprzedawcy oferującego Wam alkomat niewymagający kalibracji jest niczym oferta kupna perpetuum mobile, w tym wypadku jego funkcję miałby pełnić sensor półprzewodnikowy lub elektrochemiczny, który podczas pracy miałby się sam kalibrować oraz kontrolować sprawność innych podzespołów, nie jest to możliwe. Najczęściej są to produkowane w Chinach urządzenia przypominające prawdziwe alkomaty, których czujniki nie nadają się do kalibracji, przez co raz wydane pieniądze na taki alkomat ( z reguły jest to od 10zł do 80 zł ) nie dają możliwości dalszego użytkowania go z momentem zepsucia lub rozkalibrowania sensora. Krótko mówiąc – ten wyrób alkomatopodobny, to najzwyklejsza zabawka, która po krótkim czasie nadaje się do wyrzucenia na śmieci.
Warte uwagi jest to, że nawet Policja kalibruje swoje urządzenia pomiarowe i alkomaty. Jednak nasi stróże prawa robią to częściej ze względu na zdecydowanie większą liczbę dokonywanych badań próbek wydychanego powietrza. Należy jednak pamiętać, żeby kalibrować swój tester w regularnych odstępach czasu, gdyż rozkalibrowany alkomat może spowodować wiele kłopotów nie tylko związanych z jego użytkowaniem, ale także może doprowadzić do utraty prawa jazdy ( w przypadku gdy wskaże 0,00, a w rzeczywistości będziemy mieć ponad 0,20 promila).
Kupując chiński alkomat mamy wręcz gwarancję, że po jego rozkalibrowaniu zmuszeni będziemy do zakupu kolejnego. Ci, którzy na początku swojej przygody z alkomatami zainwestują kilkadziesiąt złotych więcej i kupią porządne, markowe urządzenie będą mogli je długo użytkować, dokonując okresowych przeglądów technicznych i kalibracji. Dodam tylko, żeby omijać szerokim łukiem “profesjonalne” alkomaty na baterie 9 voltowe! Są to bardzo stare konstrukcje urządzeń i mimo, że posiadają możliwość kalibracji, to żywotność sensora jest w nich bardzo krótka. Ceny takich alkomatów zaczynają się od 150zł, a kończą nawet na 500zł ! W ich przypadku cena nie odzwierciedla jakości. Zachęcam Was do dokładnego przemyślenia tematu przed dokonaniem zakupu, gdyż w przypadku podjęcia niewłaściwej decyzji będziecie mogli być źli wyłącznie sami na siebie. Pamiętajcie również, by czytając wszelkiego rodzaju recenzje i pseudo-rankigi alkomatów zwrócić uwagę na to, że sprzedawcy często umieszczają w rankingach na najwyższej pozycji alkomat nie ten najlepszy, a ten, na którym mają największy zysk. Nie spotkałem osobiście w internecie żadnych oficjalnych rankingów alkomatów przeprowadzonych przez niezależny instytut badań. Proszę o tym pamiętać, gdy będziecie wybierali alkomat. Nie wierzcie we wszystko co jest napisane w internecie !
Kalibracja alkomatu to podstawa i gwarancja prawidłowych odczytów wykonywanych badań.